Онко портал » PAP-тест. Сутність дослідження

PAP-тест. Сутність дослідження

29.01.2016

РАР тест – це метод гістологічного дослідження клітин шийки матки і цервікального каналу за мазком на склі. Метод полягає в тому, що з поверхні шийки матки беруться клітини і наносяться на предметне скло, фіксуються, фарбуються і оцінюються під мікроскопом з метою виявлення аномальних (атипових) клітин, які можуть вказувати на розвиток патологічних станів. Чутливість цитологічного методу дослідження становить 66-83%.

Процедура забору клітинного матеріалу безболісна, але дещо дискомфортна. Вона проводиться під час огляду в гінекологічному кріслі. Спочатку за допомогою ватного тампона лікар очищає поверхню шийки матки від виділень, потім береться матеріал для дослідження, який наноситься на предметне скло. Матеріал для цитологічного дослідження береться спеціальними інструментами, за допомогою яких здійснюєтья забір з піхвової частини шийки матки, перехідної зони та нижньої третини цервікального каналу. Це так звана цитощітка. Процедура займає близько 1 хвилини. Відразу після збору біоматеріалу готують мазок-відбиток, наносячи матеріал на предметне скло. Для отримання адекватного результату мазок негайно обробляють спеціальним фіксуючим складом. Інакше клітини можуть висохнути і їх структура – незворотньо деформуватися. Трактування такого матеріалу буде неправильним. Скло, на яке нанесли матеріал, відправляють у лабораторію для дослідження.

Як підготуватися:

– протягом 2 діб перед дослідженням не рекомендується спринцюватися, вводити в піхву тампони, свічки або креми;

– протягом 2 діб необхідно утримуватися від статевих контактів;

– протягом трьох годин утриматися від сечовипускання;

– протягом 14 днів не приймати антибактеріальні, протимікотичні препарати;

– оптимальний час для дослідження – 10-20 день менструального циклу;

– цитологічний мазок не беруть під час менструації;

– взяття матеріалу проводиться не раніше, ніж через 24 години після огляду гінеколога, використання проб з розчином Люголя, оцтової кислоти, проведення кольпоскопії.

Ускладнення після здачі матеріалу на дослідження:

– незначні кров’янисті виділення (є нормою);

– незначне відчуття печіння при сечовипусканні (повинно пройти протягом дня);

– запаморочення (скоріше, реакція на напругу перед здачею аналізів).

Як інтерпретувати результати ПАП-тесту

Нормальний результат (Клас I або NIL). Означає, що ніяких змін клітин шийки матки не було знайдено. У цьому випадку повторний контроль рекомендується проводити не раніше, ніж через 1 рік.

Невиразний результат (Клас II або ASCUS). Означає, що знайдено клітини невизначеного значення. Найчастішою причиною є запальні процеси шийки матки, ВПЛ інфекція. Однак у деяких випадках поява клітин невизначеного значення може свідчити про початок неопластичних змін епітелію шийки матки. У переважній більшості випадків спостерігається спонтанна регресія змін, особливо після проведеного лікування запального процес. Повторний контроль через 3-6 місяців.

Нормальний результат (Клас II / III або LSIL / HSIL). Означає, що були виявлені зміни в клітинах. Як правило, це не рак шийки матки. Аномальні зміни на шийці матки, ймовірно, викликані ВПЛ-інфекцією. Зміни можуть бути незначними (Клас II або LSIL) або серйозними (Клас III або НSIL). Через певний проміжок часу незначні зміни регресують і клітина повернеться в нормальний стан самостійно. Але більш серйозні зміни можуть перетворитися на рак, якщо вони не будуть вчасно видалені. Більш серйозні зміни часто називають “передракові” (Клас IV або HSIL), тому що вони ще не рак, але можуть перетворитися на рак. Ненормальний РАР-тест може показати рак (Клас V або інвазивний рак).

Де можна зробити дослідження?

– Лабораторія «Сінево» – вартість 260 грн.

– Лабораторія «Діла» – вартість 370 грн.

– Медичний центр «Лабораторія доктора Рьодгера» – 472 грн. (дослідження проводиться в Німеччині).

 

Візитів: 73 всього, 1 в день

Всі статті розділу: "Діагностика"