Онко портал » Михайло Терзійський: «Ми не можемо зменшити захворюваність на рак грудей, але зменшити смертність від цієї хвороби нам вдається»

Михайло Терзійський: «Ми не можемо зменшити захворюваність на рак грудей, але зменшити смертність від цієї хвороби нам вдається»

29.10.2015

mihaylo_terziyskiy_mi_ne_mojemo_zmenshiti_zahvoryuvanist1У силу різних причин в південних регіонах країни рівень онкозахворюваності трохи вищий, ніж в середньому по Україні. Це стосується і раку молочної залози. Чи вдається медикам вплинути на цю ситуацію і яким чином – про це розповідає головний лікар Миколаївського обласного онкодиспансеру Михайло Терзійський.

Так, рівень захворюваності на рак молочної залози в Миколаївській області на 24 відсотки вищий, ніж у середньому по країні. Але є й інші, більш оптимістичні, цифри. Наприклад, у нас діагностування цієї патології на ранніх стадіях вище майже на 7 відсотків від середньостатистичного показника по Україні, відповідно і смертність від цієї хвороби нижча.
Всі нарікають, що рання діагностика – це справжня проблема. Як вам вдалося налагодити цей напрямок?
По-перше, у нас працює система обстеження жінок на предмет захворювань молочної залози: в районних лікарнях їх оглядає гінеколог, якщо є якісь порушення – призначається УЗД або мамографія, якщо виявляється пухлина – пацієнтка направляється вже до нас, в обласний онкоцентр, на лікування. По-друге, у себе в центрі ми постійно проводимо навчання медичного персоналу районних лікарень та сімейних лікарів, щоб підвищити їх онконастороженість. Два рази на рік медики приїжджають в онкоцентр і, не просто слухають теоретичну частину, а беруть участь у прийомі і обстеженні пацієнтів.
mihaylo_terziyskiy_mi_ne_mojemo_zmenshiti_zahvoryuvanist2
Але все це, звичайно ж, не означає, що система спрацьовує ідеально. І лікарі можуть помилятися, і пацієнти не поспішають обстежитися – деякі з них живуть у таких віддалених районах, що дістатися до районної лікарні стає цілою проблемою. До того ж потрібно зауважити, що в Миколаївській області лише 5 мамографів, з яких постійно працюють 2-3. Але якби при цій ситуації ми просто сиділи склавши руки, у нас пізня захворюваність і на рак молочної залози, і на онкогінекологічні хвороби була б катастрофічно високою.
А як ви вирішили цю проблему?
Ми створили мобільну поліклініку. Колись у районі був пересувний флюорограф, але він давно вийшов з ладу. Ми відремонтували автомобіль, купили сучасний мобільний апарат УЗД, кольпоскоп, гінекологічне крісло. Потрібно сказати, що це була спільна справа – допомагав і облздоров, і спонсори, і збирали гроші через благодійний фонд. І ось спільними зусиллями зробили поліклініку на колесах, яка навесні і восени робить постійні виїзди у віддалені райони і села області. Вже спочатку цього року мобільна поліклініка зробила 32 виїзди, під час яких було обстежено більше двох з половиною тисяч чоловік. До речі, було виявлено 193 патології, з яких дві третини – це захворювання молочної залози, пухлинні і передпухлинні стани.
mihaylo_terziyskiy_mi_ne_mojemo_zmenshiti_zahvoryuvanist3
Скажу ще, що такі виїзди для онкоцентру досить складні в організаційному плані, адже у нас в штаті немає виїзної бригади і доводиться «зривати» людей з робочих місць. Але ми над цим працюємо і, якщо вдасться все ж зробити таку виїзну бригаду «штатною», кількість виїздів можна буде збільшити. Я хотів би підкреслити, що тільки розумінням облдержадміністрації проблем онкохворих, зусиллями депутатів і управління охорони здоров’я стало можливим створення мобільного поліклініки. Сподіваємося, що тими ж зусиллями буде сформована постійно діюча лікарська бригада для здійснення цих виїздів.
Якщо у жінкки діагностовано рак грудей – яку допомогу вона може отримати в онкоцентрі?
У нас мамологічне відділення розраховане на 45 ліжко / місць і цього для області цілком достатньо. Зараз на обліку з цим захворюванням перебуває 5117 жінок – практично всі вони пройшли лікування в обласному онкоцентрі. Лікування ми надаємо в повному обсязі – хірургія, променева терапія, хіміотерапія. Найболючіше питання – наявність медикаментів, і, в першу чергу, хіміопрепаратів. Існує державна програма «Онкологія», але за цією програмою були проведені закупівлі тільки за 2014 рік. Наскільки мені відомо, зараз проводяться тендери по нинішньому року, а це означає, що препарати можуть надійти десь до грудня. Також частину коштів на придбання хіміопрепаратів виділяє і місцевий бюджет, але навіть якщо об’єднати ці суми, то вони покривають не більш ніж 30 відсотків від потреби онкоцентру. Тому, витрати на лікування лягають і на пацієнтів – препарати, які ми отримуємо, виділяємо в першу чергу для соціально незахищених людей і пільговиків.
Чи правда, що у вас в області працює регіональна програма для жінок з HER2-позитивними пухлинами?
Програмою це, напевно, назвати не можна, але правда те, що з місцевого бюджету другий рік виділяються кошти для підтримки таких пацієнток і закупівлі відповідних препаратів. Адже наука постійно розвивається і з’являються препарати, які можуть суттєво змінити результати лікування. Якщо говорити про пацієнток з агресивними HER2-позитивними пухлинами, то існують так звані таргетні препарати, які кардинально змінюють шанси таких хворих. Вони дорогі, тому правильно було б, щоб ці витрати взяла на себе держава. Але поки цього немає, ми намагаємося переконати обласну раду, щоб придбати хоч невелику частину таких препаратів. Яким чином ми їх розподіляємо? Адже близько двадцяти відсотків пацієнток з раком грудей мають саме такий біологічний тип пухлини, а ми маємо 7-8 флаконів на місяць. Ліки отримують ті пацієнтки, які на момент надходження препарату проходять лікування в онкоцентрі. На жаль, ми не можемо забезпечити їм повний курс, але хоча б частково зменшити фінансове навантаження на їхні сім’ї вдається. До речі, два роки тому ми запустили імуно-ферментну лабораторію і тепер всі обстеження для визначення біології пухлини проводяться у нас в онкоцентрі.
mihaylo_terziyskiy_mi_ne_mojemo_zmenshiti_zahvoryuvanist4
Ліки – болюча тема для всієї країни. А якої ще допомоги від держави ви очікуєте в плані профілактики і лікування раку молочної залози?
Насправді, ми дуже багато чого намагаємося робити самі – відремонтували кілька відділень, поставили в коридорах монітори, з екранів яких лікарі переконують жінок піклуватися про своє здоров’я і проходити обстеження. Ми видаємо літературу, розсилаємо по області пам’ятки – це, звичайно, дає певні результати, але цього мало. Потрібно поліпшувати діагностичну базу – в кожному районі має бути хоча б один цифровий мамограф для скринінгу, сучасні апарати УЗД з датчиками для обстеження грудей – це ж регламентується документами МОЗ. Ну а поки ми через благодійний фонд збираємо гроші на мобільний мамограф. Зібрали вже більше 70 тисяч гривень, а потрібно в декілька разів більше.
Візитів: 65 всього, 1 в день

Всі статті розділу: "Публікації"