Онко портал » Олег Чорний: «Ми намагаємося забезпечити пацієнтам з лімфомами сучасне лікування»

Олег Чорний: «Ми намагаємося забезпечити пацієнтам з лімфомами сучасне лікування»

29.10.2015

oleg_chorniy_mi_namagaemosya_zabezpechiti_patsientam_z_limfomami_suchasne_likuvannya
Неходжкінські лімфоми – одне з найпоширеніших лімфопроліферативних захворювань. За даними канцер-реєстру сьогодні в Україні з таким діагнозом живе понад 13 000 людей. Сучасні підходи в діагностиці та лікуванні дозволили значно покращити прогноз для таких пацієнтів. Як їх застосовують у Чернівецькому обласному онкологічному диспансері – розповідає лікар-онколог Олег Чорний.

Олеже Васильовичу, ефективне лікування починається з правильної діагностики. Які можливості для цього є в Чернівцях?

За міжнародними стандартами діагноз «неходжкінська лімфома» встановлюється за результатами біопсії лімфатичного вузла. Але цього недостатньо для постановки точного діагнозу. Необхідно провести імуногістохімічне дослідження. І ми завжди говоримо про це нашим пацієнтам. Наприклад, неходжкінські лімфоми часто за клінічними проявами схожі з хронічним лімфолейкозом, а потребують різного лікування. І для того, аби їх відрізнити, і потрібне імуногістохімічне дослідження. Якщо говорити про рак молочної залози, то ми маємо можливість робити імуногістохімічне дослідження для таких пацієнток у нас в лабораторії, при лімфомах – умов для цього, на жаль, немає. Але ми відправляємо аналізи у Київ в лабораторію столичного онкологічного клінічного центру. Її рівень оснащеності дозволяє робити такі дослідження. Також при необхідності ми користуємося послугами лабораторій в Німеччині. І тільки після отримання результату ми призначаємо відповідне лікування. І теж намагаємося дотримуватися найсучасніших стандартів.

Мається на увазі поєднання традиційної хіміотерапії з цільовими препаратами?

За останні 10 років відбулися достатньо суттєві зміни в лікуванні неходжкінських лімфом. Ми живемо в час індивідуальної персоналізованої медицини. Ми підбираємо спеціальне лікування для конкретного пацієнта з урахуванням біологічних особливостей і характеристик його пухлини. Сьогодні золотий стандарт у лікуванні неходжкінських лімфом – застосування імунобіологічної цільової терапії. Протягом тривалого часу стандартом лікування в-клітинної неходжкінської лімфоми була так звана схема CHOP – дослідження засвідчили її найбільшу ефективність і найменшу токсичність. Але з появою препаратів на основі моноклональних антитіл цю схему замінили схемою R-CHOP, тобто до цитостатиків додали таргетний препарат ритуксимаб. Це значно покращило результати лікування і сприяло зниження ризику рецидиву захворювання. В нашому онкологічному диспансері ми застосовуємо таку терапію уже практично 10 років і це стало вже рутинною практикою для наших спеціалістів.

І які ви бачите результати?

Пацієнти, яким встановлюється діагноз «неходжкінська лімфома», мають високі шанси увійти в тривалу ремісію і навіть вилікуватися. За умови точної діагностики і правильно проведеної терапії – і це ми намагаємося забезпечити усім нашим пацієнтам. Я переконаний: пацієнт і лікар повинні бути в одній команді і тоді у них є всі шанси перемогти хворобу. І часто пацієнти, які вилікувалися, стають з лікарями друзями на довгі роки. Єдина перешкода у застосуванні таких препаратів – їхня висока вартість. Не кожен пацієнт може дозволити собі придбати таку терапію. Закупок, які здійснюються за державний кошт, вистачає тільки на частину пацієнтів. І досить великий фінансовий тягар лягає на саму людину та її родичів.

Лікування неходжкінських лімфом передбачає і променеву терапію. Які можливості є для цього в Чернівецькому обласному онкодиспансері?

Так, справді, після проведення курсів хіміотерапії рекомендується опромінення зон ураження. Опромінення краще проводити на лінійних прискорювачах сучасного покоління, які забезпечують точне доведення дози опромінення до місця, яке потрібно опромінити, і мінімальне навантаження на навколишні органи і тканини. Ці апарати – надзвичайно дорогі. І у нас в диспансері такого сучасного прискорювача, на жаль, немає. Але пацієнт може пройти променеву терапію на базі інших закладів. У Західному регіоні сучасні лінійні прискорювачі є в онкологічних центрах Львова і Рівного. І ми рекомендуємо це нашим пацієнтам.

Візитів: 90 всього, 1 в день

Всі статті розділу: "Публікації"